6 grudnia 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbył się finał Turnieju Gry Planszowej „Czas na Start-up!”. W rozgrywkach walczyło 15 najlepszych drużyn z pięciu województw Polski wschodniej. Duch rywalizacji nie upuszczał uczestników do ostatnich minut, choć podczas tego wyjątkowego wydarzenia wszyscy byli zwycięzcami!

Finał  Turnieju Gry Planszowej „Czas na Start-up!” to uroczyste zakończenie całej akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  a wykonawcą PRownia – Sztuka Relacji.
W ramach projektu od 1 września 2019 r.  blisko 12 000 uczniów zapoznało się z tematyką przedsiębiorczości i dowiedziało się, że warto korzystać z funduszy europejskich. Łącznie w ramach akcji zorganizowano 506 lekcji, podczas których uczniowie poznawali  reguły przedsiębiorczości, założenia Business Model Canvas, jako podstawowego narzędzia projektowania własnej firmy oraz wnioski zgłoszeniowe do Platform startowych. Wiedzę zaś zdobywali przy użyciu niekonwencjonalnych narzędzi, wśród których znalazły się: specjalnie zaprojektowana na potrzeby akcji ekonomiczna gra planszowa, film animowany i prezentacje,
a także seria ćwiczeń i warsztatów.

Akcja edukacyjna pod nazwą „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość” była realizowana w szkołach ponadpodstawowych już po raz trzeci. W każdej edycji przeprowadzamy badania jej skuteczności i widzimy, że pomysł przyjął się w szkołach i jest wysoko oceniany. Placówki bardzo chętnie biorą udział w tej inicjatywie a zainteresowanych z roku na rok jest coraz więcej. Cieszymy się, że w tym roku tak wielu uczniów miało okazję wziąć udział w projekcie – podsumowała akcję Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Konkurencja była bardzo duża, bowiem o sukces w pięciu województwach Polski Wschodniej walczyło 221 drużyn.  Do ogólnopolskiego finału zakwalifikowało się ich 15.

Zwycięzcą finału została drużyna z I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej
w Końskich
, choć tu nie było przegranych. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe o wartości 1250,00 zł, zaś pozostali finaliści – o wartości  800,00 zł. Nagrody wręczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Organizatorzy docenili też szkoły, z których pochodzą zwycięskie drużyny, przekazując na ich rzecz tablice interaktywne o wartości 3500 zł. Na tym nie koniec atrakcji. Wszyscy uczestnicy, zaraz po rozgrywkach, mieli możliwość zwiedzić i przez zabawę poznać Centrum Nauki Kopernik.

Zdaniem uczestników udział w finale to wyjątkowe wyróżnienie. Przecież nie co dzień zostaje się laureatem ogólnopolskiego turnieju i odbiera nagrodę z rąk Pani Minister. Emocje były ogromne a goście nie mogą się już doczekać kolejnej edycji „Lekcji  o Funduszach Europejskich”.