Jak poruszać się po szkolnej przestrzeni o kulach? Jak otworzyć opakowanie lub związać włosy jedną ręką? Jak się porozumieć, gdy nie słyszymy drugiej osoby? Odpowiedzi
na te pytania, poznali uczniowie 100 szkół podstawowych z całej Polski, którzy wzięli udział w warsztatach praktycznych w ramach ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze”, organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej a realizowanego przez PRownia – Sztuka Relacji.
Projekt, którego celem było uwrażliwienie i podniesienie świadomości młodych ludzi
na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji, rozpoczął się
w maju 2019 r. Ostatnim etapem akcji edukacyjnej były praktyczne warsztaty z zakresu dostępności prowadzone przez profesjonalny zespół trenerski, które zakończyły się 19 grudnia 2019 r. Łącznie zorganizowano 591 zajęć, dzięki którym uczniowie mieli możliwość doświadczenia na własnym przykładzie, z jakimi trudnościami zmagają się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami i wspólnego przedyskutowania możliwości zniesienia barier
w najbliższym otoczeniu.
„Wcielając się w rolę osoby niepełnosprawnej, dowiedziałam się jak wiele problemów
ma w życiu codziennym i zauważyłam, że ja z wózka mogłam po prostu wstać, a osoba jeżdżąca na nim na stałe, musi poprosić o pomoc lub nauczyć się robić rzeczy we własny sposób.” – to refleksje po udziale w projekcie uczennicy ze szkoły podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie.
Warsztaty były ostatnim elementem projektu, ale nie należy zapominać, że we wrześniu nauczyciele ze 100 szkół, które przystąpiły do projektu, przeprowadzili (na bazie otrzymanych materiałów dydaktycznych), lekcje na temat dostępności dla blisko 6000 uczniów.
Dodatkowo młodzież mogła wziąć udział w konkursie, który polegał na przygotowaniu pracy na temat identyfikacji przez uczniów barier w swoim otoczeniu, utrudniających codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami i zaproponowaniu sposobów ich usunięcia. Do konkursu zgłoszono aż 95 prac! Zwycięskie filmy można obejrzeć na stronie projektu: udostepniacze.miir.gov.pl.