W ramach Ogólnopolskiego programu profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów finansowanego z Funduszy Europejskich, PRownia pomaga w promocji wiedzy na temat tej choroby, czyli RZS.
Charakterystycznym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest ból i obrzęk stawów, którym towarzyszy sztywność poranna. Nieleczone RZS prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i niepełnosprawności, uszkodzenia narządów, a nawet śmierci. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na jej wolniejszy postęp i łagodniejszy przebieg, a zatem – normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Warto zaznaczyć, że pomimo, iż z reguły początek zachorowania na RZS przypada na 45 – 55 r. ż., to choroba może dotknąć każdego z nas – od 17 r. ż. do późnej starości.
Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak wpływ na jej wystąpienie mogą mieć predyspozycje genetyczne, układ odpornościowy, a nawet zewnętrzne czynniki środowiskowe (w tym palenie tytoniu i infekcje okołozębowe). Dlatego w przypadku tej choroby ważna jest również profilaktyka.
Ogólnopolski program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów ma na celu zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawę wczesnej wykrywalności RZS w celu zapewnienia utrzymania lub powrotu do aktywności zawodowej chorych. Program realizowany jest m.in. poprzez edukację w zakresie diagnostyki RZS, czyli podniesienie wiedzy, świadomości i umiejętności lekarzy rodzinnych, pielęgniarek POZ oraz pacjentów.
Do udziału w programie dołączają kolejne placówki POZ. To właśnie do nich może się zgłosić osoba, która podejrzewa u siebie RZS. Pacjent zakwalifikowany do programu w ciągu 2 tygodni zostanie umówiony na konsultację do lekarza reumatologa. W ramach programu dostępna jest także ankieta przesiewowa, którą każdy może wykonać sam w domu i przekonać się, czy w jego przypadku istnieje prawdopodobieństwo występowania RZS.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.czytorzs.pl
oraz na fanpage: https://www.facebook.com/czytorzs/?ref=bookmarks