Nadwaga i otyłość, zarówno wśród dzieci i dorosłych, to jeden z bardziej istotnych problemów społecznych, zdrowotnych i leczniczych, który urasta do rangi epidemii XXI wieku. Częstość występowania tego schorzenia zwiększa się z roku na rok – czy powinniśmy się niepokoić?

Najnowsze statystki

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek polskich dzieci z nadwagą wzrósł trzykrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli z badań przeprowadzonych w latach 2009-2011 wynika, że dzieci w Polsce sklasyfikowano na 10 miejscu na tle 22 ocenionych krajów europejskich, pod względem występowania nadwagi i otyłości. Zakład Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka w wynikach badań z 2010 roku podał, że 14% dziewcząt i 18% polskich chłopców pomiędzy 7 a 18 rokiem życia dotkniętych jest nadwagą i otyłością. W 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia podała również, że problem nadwagi w Polsce dotyczy 25% 13-latków i aż 29% 11-latków, co plasuje Polskę na 7 miejscu spośród 39 krajów Europy i Ameryki objętych badaniem.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

W większości przypadków problemy z wagą to efekt złej diety: spożywania dużej ilości produktów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcz, cukier i sól. Problem pogłębia również picie przez dzieci kolorowych i słodkich napojów, niska aktywność fizyczna oraz spożywanie niezdrowej żywności oferowanej w asortymencie sklepików szkolnych. Jedną z głównych przyczyn, która wpływa na zwiększenie masy ciała są nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa. Dodatkowo otyli rodzice nie widzą otyłości u swoich dzieci. Wielu nie zdaje sobie nawet sprawy, że nadmiar kilogramów wcale nie wpływa na „zdrowszy” wygląd dziecka. Brak dbałości o prawidłowe odżywianie w młodym wieku przekłada się na żywienie w wieku dojrzałym. Zatem warto już od najmłodszych lat wpajać naszym maluchom zasady prawidłowego odżywiania.

Budowa programów ustawicznego kształtowania świadomości żywieniowej i racjonalizacji nawyków żywieniowych społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania zasad prawidłowego żywienia w przedszkolach i szkołach to jeden z głównych celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007-2015. Zdrowe nawyki żywieniowe należy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat, gdyż warunkują one prawidłowy stan odżywienia w wieku późniejszym. Dlatego istotne jest wdrażanie strategii mających na celu zachęcanie do zdrowego stylu życia, zwalczanie epidemii otyłości oraz nakłanianie dzieci i całych rodzin do kształtowania zdrowej sylwetki i podejmowania aktywności fizycznej.

Pamiętajmy, że u dzieci nie wolno stosować diet ubogoenergetycznych, by nie doprowadzić do zaburzeń rozwoju fizycznego i psychicznego. Wyeliminowanie z diety tzw. „pustych kalorii” (produktów które poza energią nie dostarczają innych wartościowych składników), włączenie do więcej warzyw, owoców oraz wprowadzenie większej dawki ruchu powinno wystarczyć, by dziecko systematycznie „wyrastało z otyłości”.

Jednym z nowatorskich programów, dbających o kompleksowy zdrowy styl życia najmłodszych pociech, jest ZDRJWIE NA 6! Program, do którego nabór trwa do końca wakacji, ukierunkowany jest na utrwalenie u dzieci prawidłowych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem, właściwą postawą ciała oraz  zdobyciu i pogłębianiu wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia. Podstawą programu jest zaoferowanie placówkom edukacyjnym kompleksowego działania uwzględniającego wszystkie aspekty prozdrowotne na jakie należy zwrócić uwagę w przedszkolu lub szkole tak, żeby tworzyły one spójną całość i wzajemnie się uzupełniały.

Paweł Ancukiewicz, koordynator programu  ZDRJWIE NA 6!, mówi: „Nasz program kierujemy przede wszystkim do placówek oświatowych, zarządzanych przez osoby, dla  których istotny jest prawidłowy i zdrowy rozwój podopiecznych. Głównym celem programu jest stworzenie, realizacja i rozwój skutecznej praktyki w zakresie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat.

Program ZDRJWIE NA 6! to przede wszystkim cykl bezpłatnych autorskich warsztatów dietetyka i fizjoterapeuty dla najmłodszych, które odbywają się w danej placówce edukacyjnej. Zajęcia dla dzieci prowadzone są w luźnej i przyjaznej formule. Oparte są na prezentacji multimedialnej oraz przybierają różne formy uzależnione od wieku dzieci. Najczęściej wykorzystywane to: zabawy edukacyjne, quizy, łamigłówki, zgadywanki – rymowanki, eksperymenty oraz tzw. „burza mózgów”. Dwa razy w roku dokonywane są u dzieci pomiary antropometryczne oraz ocena postawy ciała. Wyniki wraz z indywidualnym opisem przekazywane są rodzicom w trakcie warsztatów organizowanych dla nich – 2 razy w roku szkolnym. Kolejną istotną grupą dla której zaplanowane są spotkania jest kadra pedagogiczna. Program ZDRJWIE NA 6! zakłada również zmianę dotychczasowego wyżywienia serwowanego w przedszkolu lub szkole na zdrowe i zbilansowane opracowane przez dietetyka. Posiłki zgodne są z zasadami zdrowego odżywiania oraz adekwatne z Piramidą Zdrowego Żywienia. W placówkach edukacyjnych przed rozpoczęciem współpracy dokonywany jest audyt, po którym przedstawiany jest zakres zmian jakie należy wprowadzić w celu otrzymania certyfikatu i uczestnictwa w programie  ZDRJWIE NA 6!

Do programu może zgłosić się każde z warszawskich przedszkoli lub szkół – więcej informacji na www.zdrowiena6.com.pl